EKG záznam dnes představuje jedno ze základních vyšetření, jaké známe.  Pod zkratkou EKG se oficiálně skrývá – elektrokardiograf nebo také elektrokardiogram. Vyšetření se zaměřuje na provedení záznamu elektrické srdeční aktivity.

EKG se přitom neprovádí pouze v rámci nějakého podezření na zdravotní problém, ale zcela běžně se provádí i v rámci klasického preventivního vyšetření.

O EKG

Na záznamu Elektrokardiogamu pak odborník vidí nejen srdeční akci, ale i srdeční rytmus, srdeční frekvenci, P vlnu, PQ interval, QRS komplex, ST úsek, T vlnu, QT interval a elektrickou srdeční osu.

P vlna

Předchází QRS komplex a pro laika představuje ten malý kopeček před ostrou špicí v záznamu. Pakliže je P vlna nějak deformovaná, nebo se vůbec nevyskytuje, nevěstí to nic dobrého. Může se jednat například o Flutter anebo fibrilaci síní.

PQ interval

Tento interval odpovídá rychlosti provedení systoly síní a zdržení vzruchu AV uzlu. Když je prodloužený tak se jedná o blok AV uzlu, u zkrácených zase dochází k tzv. preexcitačnímu syndromu.

QRS komplex

QRS komplex se týká na EKG záznamu oné špice. Q začíná za P vlnou, R je vrchol a S je nejnižší bod. Odborníci sledují dobu trvání, přítomnost a trvání Q kmitu, a pak si taky všímají tzv. Sokolových indexů.

ST úsek

S by mělo být nejníže, a pak následuje T uvolněný úsek, který navazuje na další T vlnu. ST úsek se sleduje na všech svodech EKG.

T vlna

T vlna reprezentuje repolarizaci komorového myokardu. Laicky řečeno je T vlna větší zaoblený kopeček za komplexem QRS (onou ostrou špicí). Všechny odchylky jsou znakem nějaké abnormality. Tak třeba vysoká zaostřená T vlna je zcela jasným symbolem pro akutní infarkt.

Q T úsek

Lékaři často měří i vzdálenost mezi QT (koncem vlny T). Normálně totiž délka depolarizace a repolarizace komorové svaloviny proběhne mezi 0,25 – 0,50 sekund. Jinak se často jedná o chybu v provedení vyšetření anebo hodnocení EKG. Pozor však, někdy se tu objeví i komorová fibrilace (tehdy, když se QT prodlužuje). Objevují se zde i negativní účinky některých léků, arytmie a torzády.

Elektrická srdeční osa

Tato křivka napoví lékaři, zda nedošlo k poškození myokardu.

Kromě toho všeho se z EKG záznamu dá vyčíst rychlost srdeční akce (čili tachykardie nebo bradykardie). Vidět zde jsou i extrasystoly. Cože jsou? Extrasystoly představují předčasně vzniklý vzruch vzniklý kdekoliv v myokardu. Na EKG se pak zobrazí jako ostré špice vedle normálního rytmu. Tyto QRS komplexy, které jsou tu navíc, se přitom mohou objevit jak ojediněle, tak i v shlucích. Extrasystoly mají mezi sebou menší vzdálenost, můžou míz i abnormální tvar a působí zjevně tak, jako že sem nepatří. Podle svého umístění se dělí na:

  • Supraventrikulární extrasystoly – sinusové, síňové, junkční
  • Komorové extrasystoly.

Sinusové extrasystoly nejsou nikterak zneklidňující. Je tu normální P vlna i QRS komplex.

Síňová extrasystola má změněnou P vlnu, QRS komplex je normální.

Junkční extrasystola se projevuje vynecháním P vlny, QRS komplex je normální.

Komorové extrasystoly vznikají v komoře a jsou velmi nebezpečné. Jsou de facto jasným příznakem příchozí zástavy, obzvlášť když jich je víc za sebou.

Z EKG záznamu je možno přečíst mnohem více, ale toto je takový základ, v němž se může zorientovat i naprostý laik.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *