Hemokoagulace představuje zcela přirozený proces organismu. Jestliže pro vás slovo hemokoagulace zní poněkud cize, vězte, že se jedná o srážlivost krve. Proces probíhá na základě vytváření třírozměrné sítě vytvořené z bílkoviny fibrinu. Do této sítě se pak zachytávají krvinky. Srážení krve přitom probíhá jako kaskáda enzymatických reakcí.

Enzymy jsou pak schopny spolu s dalšími látkami spustit přeměnu neaktivního enzymu v aktivní. Tyto enzymy jsou známé jako koagulační faktory. Tento proces je velmi důležitou součástí homeostázy, protože umí z tekuté krve vytvořit gel a zastavit tak krvácení.

Což o to, když jde o zástavu krvácení tam, kde má, tak je to skvělé. Potíž však je, když je srážlivost mnohem vyšší než by měla být.

Příčina onemocnění

Zvýšené riziko srážení krve roste v případě zpomalení krevního oběhu, snížení množství vody v krvi, zánětu v těle, vlivem toxických látek poškozujících cévy a složky krve. Právě v tomto období vzniká to největší riziko pro vznik trombózy. Největší riziko trombózy přitom je to, že se krevní sraženina uvolní a začne putovat krevním oběhem do té doby, až někde v těle způsobí ucpání cévy. Pokud k tomu dojde v plících, srdci anebo mozku, může to mít pro dotyčného fatální důsledky (může zemřít).

Co způsobuje větší srážlivost?

Kouření, nadváha, obezita, poškození cévní stěny (ateroskleróza, zánět, nádory), nedostatek pohybu (sedavá práce, dlouhodobé ležení u nemocných, let v letadle, dlouhé řízení atd.), dehydratace (průjmu, nedostatečný příjem tekutin, zvracení), ženské pohlavní hormony (těhotenství, antikoncepce), genetika, autoimunitní onemocnění, křečové žíly, nedostatek polynenasycených mastných kyselin, srdeční selhání, glomerulonefritida, léky (hemostatika a diuretika).

Projevy vyšší hemokoagulace

Nemusíte to vůbec poznat. Příznaky se objeví obvykle až později s otoky, zvětšenými křečovými žílami, fialovým zbarvením oblasti anebo vznikem nebezpečného problému.

Léčba zvýšené hemokoagulace

Základním kamenem léčby zvýšené srážlivosti jsou léky známé jako antitrombotika. Kromě nich se užívají i stahovací obvazy, stahovací punčochy a venofarmaka. Některé případy je možno operovat, třeba křečové žíly. Velmi důležitá je i úprava životního režimu, čili přestat kouřit, mít pravidelný pohyb, pitný režim a zdravou výživu. Stavu pomáhá i vitamín C a E.

Komplikace zvýšené hemokoagulace

Komplikacemi jsou rizika, která při neřešení tohoto stavu hrozí a celkem často se i zrealizují. Jde o plicní embolii, cévní mozkovou příhodu, infarkt myokardu anebo také i o autoimunitní onemocnění lupus erythematodes.

Vyšetření hemokoagulace

Vyšetření krevní srážlivosti se provádí jak z důvodu podezření, tak i v ramci již stanovené diagnózy, kdy se jedná o kontrolu stavu a účinnosti léků. Další indikací je screening před nějakým zákrokem (biopsie, operace), a dále i při hodnocení jaterní proteosyntézy. V rámci vyšetření krevní srážlivosti se bere APTT, Quickův test, hladina fibrinogenu a D-dimery.

APTT

Tento odběr je takový malý rituál. Krev se totiž bere z prstu a je nutné jisté zručnosti. Není to totiž jako u cukrovky, kdy se krev namačká do kepu. Zde se krev musí natáhnout do titěrné trubičky, a to ještě k tomu tak rychle, aby se nesrazila, vložit do ní kus kovu, zašpuntovat, projet magnetem a odnést do laboratoře. Test se zajímal o aktivaci srážlivého faktoru X. Optimum je 28 – 40 s.

Quickův test

Quickův test, čili INR je klasický odběr z žíly. I zde se jedná o to, jak začne vznikat tkáňový tromboplastin, který ovlivňuje krevní srážlivost. Norma je 12 – 15 s.

D-dimery

Nejčastěji se berou při podezření na infarkt myokardu, ale zvýšená hladina je například i u plicní embolie. 

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *