Není kašel, jako kašel. Někdy člověk kašle jen z podráždění, jindy kvůli infekci a občas může jít při kašlání i o život. Kašel je obranným reflexem, příznakem, který nás celkem vydatně varuje, že se děje něco nekalého.

Co je kašel?

Jak popsat kašel? Není to zrovna jednoduché, ale pokusím se. Kašlání je vlastně prudký hlasitý výdechový manévr, který má tělu napomoci uvolnit dýchací cesty (od hlenu, sputa, slin, jakýchkoliv cizorodých těles blokující a dráždící dýchací cesty). Kašel začíná krátkým vdechem, který však končí prudkým výdechem. Může za to chemické, tepelné anebo mechanické podráždění receptorů na plicní sliznici. Kašel může vyvolat i dráždění receptorů horních a dolních cest, a pak také přes tzv. tussigenní zóny v místě zakončení bludného nervu (pleura, slezina, zevní ucho, žaludek a perikard). Vliv mají i senzitivní vlákna nervu vagus, prodloužené míchy a mozkové kůry. Na kašel mají vliv i eferentní vlákna a dýchací svaly. Kašel má gradaci silnou přes 10 kPa. Vzduch pak při kašli proudí rychlostí 150 – 280 metrů za sekundu.

Dělba kašle

Kašel dělíme na akutní (do 20 dnů) a chronický (nad 3 týdny), nebo na produktivní a neproduktivní. Kašel dělíme i podle zvuku na štěkavý, hrubý, dráždivý anebo dusivý. Kašel nejčastěji spojujeme s alergiemi, astmatem anebo infekcí, ale kašel se objevuje i u jiných mnohem závažnějších diagnóz, jako třeba plicní embolie.

Doprovodné příznaky kašle

Kašel může doprovázet bledost, zmodrání (cyanóza), dušení, noční kašel, zvracení, únava a slabost.

Příčiny kašle

Příčiny kašle mohou být ve skutečnosti velmi různorodé a ne vždy musí být spojené s dýchacím ústrojím. Kašel může být někdy druhotným a jeho příčina může pocházet z trávicí nebo oběhové soustavy.

Vedle zánětu průdušek, chronické obstrukční choroby a zápalu plic, kašel může vyvolávat i zánět pohrudnice, cizí těleso v dýchacích cestách, nádorová onemocnění, cystická fibróza, tuberkulóza, gastroesofageální reflux, plicní edém, srdeční selhávání, plicní embolie, plicní fibróza, a také jej mohou vyvolat i některé léky (ACE-Inhibotory, což jsou léky na vysoký krevní tlak).  Za kašlem může být i psychika a je typický pro dospívající neurotiky, kteří jim tak reagují na stresující události.

Diagnostika kašle

Aby se kašel mohl efektivně léčit, je důležité nejprve stanovit přesnou příčinu. Základem je prohlédnutí pacienta, zjištění, zda jej neškrábe v krku a nemá teplotu. Součástí je i poslech plic. Provádí se krevní odběry podle podezření, mezi základní odběry však patří sedimentace, krevní obraz, CRP.  Dalším vyšetřením pro lepší diagnostiku u kašle je rtg. plic, CT vyšetření plic a srdce, spirometrie, bronchoskopie, echokardiografie srdce a endoskopické vyšetření jícnu. Mezi odborné vyšetření pak patří – ORL vyšetření, alergologické vyšetření, imunologické vyšetření, kardiologické vyšetření a psychologické vyšetření.

Léčba kašle

Základem léčby kašle je správná diagnostika a odhalení té správné příčiny, která kašel zapříčinila. 

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *