Léčba plicní embolie se odvíjí od toho o jak rozsáhlý a závažný případ se jedná. Je tedy logické, že lehká embolie se bude léčit kratší dobu, než embolie velké a velmi závažné, kdy nemocný bojoval o život. Pro přiblížení doby léčby jsme se proto rozhodli napsat článek, který se bude celé problematice věnovat.

 

Léčbu můžeme rozdělit na zahajovací a dlouhodobou. Zahajovací je ta, která má pacienta zachránit, stabilizovat a nasměrovat k uzdravení.  Dále pak léčbu můžeme taky rozdělit podle toho, zda se léčí těžká plicní embolie anebo lehká plicní embolie.

 

Možná je i chirurgická léčba

 

Tato metoda se může provádět hned několika způsoby. Embolus se může odstranit s pomocí katetru anebo s využitím mimotělního oběhu.

 

Doba léčby těžké plicní embolie

 

Základem léčby těžkých forem jsou protišoková opatření. Při selhání srdce se podává dopamin nebo dobutamin a v té nejhorší fázi se provádí i kardiopulmonální (srdce – plíce) resuscitace. Počáteční režim je o absolutním klidu na lůžku, podávání kyslíku a analgetizaci (čili léčby bolesti).

 

Ať už těžká, nebo lehká…

 

V případě včasného transportu do nemocnice a rychlé stanovení diagnózy, je možné začít podávat trombolytickou terapii, která začne vmetek rozpouštět. Jde o streptokinázu, urokinázu anebo rt-PA.

 

V případě, že použití trombolytických léků není možné, jsou na řadě antikoagulacia.  Základem léčby plicní embolie jsou vždy léky s rychlým nástupem účinku, který začne vmetek rozpouštět. Jedná se třeba o heparin, který se podává nitrožilně ve speciální velké stříkačce (jako infuze) s přesným načasováním pravidelného kapání určitého množství. Moderní medicína pak umožňuje aplikovat i nízkomolekulární léky proti srážlivosti, jakými jsou Flexiparine, Clexane, Zibor anebo Fragmin. Tyto léky se podávají pouze podkožně jednou nebo dvakrát denně. Množství a dávkování léku se určuje podle pravidelného sledování srážlivosti krve. Odběry se provádí i několikrát denně. Nízkomolekulární protisrážlivý lék se dávkuje snáze podle váhy nemocného.

 

Dlouhodobá léčba plicní embolie

 

Postupně se léčba injekční s korekcí podle výsledků srážlivosti krve postupně převádí na tabletkovou, kdy se ponejvíce užívá Warfarin.

 

Celková doba léčby plicní embolie

 

Vyléčení plicní embolie se předpokládá bez nějakých dalších vážných komplikací zhruba na 3 měsíce, přičemž tablety Warfarinu se dále preventivně užívají po dobu 6 – 12 měsíců.  Pozor, to však nemusí být pravidlo, někdy může být medikace celoživotní.

 

Preventivní opatření

 

U plicní embolie je důležitá antikolagulační léčba, a pak následně pohybová aktivita, fyzioterapie a nošení kompresních punčoch.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *