Dechová frekvence u dospělých se pohybuje mezi 12 až 20 dechy za minutu. Tachypnoe vzniká ze zvýšené spotřeby kyslíku (k níž dochází při námaze a horečce), při poruchách acidobazické rovnováhy, ve chvíli sníženého příjmu kyslíku (astmatický záchvat, zápal plic)nebo při poruše regulace dýchání (hysterický záchvat, emoční vzrušení, hyperventilaci). Tachypnoi může vyvolat i onemocnění srdce nebo i masivní ztráta krve.

Zrychlený dech se kromě fyziologických situací objevuje i u některých typů dušnosti, jakými jsou pneumonie, otok plic anebo plicní embolie. Tachypnoe trápí i chudokrevné a lidi při velké ztrátě krve a tekutin (průjmy, zvracení, krvácení), při šoku, srdečním selhávání a při okyselení vnitřního prostředí organismu. Tachypnoe se může objevit i u úrazů, otrav (oxidem uhelnatým, chladicí kapalinou a některými léky).

Příčiny tachypnoe

Tachypnoe může vzniknout z interních důvodů, tedy z astmatického záchvatu, bronchitidy, zánětů plic, bronchitid, zánětů hrtanové záklopky a srdečního selhání. Další příčinou tachypnoe je omezení průchodnosti dýchacích cest vdechnutou krví, zvratky anebo cizím tělesem. Někdy tento stav může způsobit i poranění hrudní stěny zlomeninami žeber, stlačení hrudníku a popáleniny. Negativní vliv na dýchání má i pneumotorax, zhmožděné plíce a roztržení plic. Někdy zrychlené dýchání vzniká i při nitrolebním poškození a při zranění krční páteře a míchy. Zapomenout také nesmíme na psychiku.

Doprovodné příznaky

Lékař si při stanovování diagnózy všímá i doprovodných příznaků, jako horečka, bledost, cyanóza, neklid, studený pot anebo porucha vědomí.

Diagnostika tachypnoe

Jestliže se jedná o příznak zdravotního problému, je zapotřebí vzít krevní odběry. Krev se vyšetřuje na krevní plyny, nejen na kyslík, ale i oxid uhličitý. Dále se natočí EKG a může se provést i RTG snímek srdce a plic.

Léčba tachypnoe

Léčba Tachypnoe se odvíjí od příčiny, kterou ji způsobuje. Všeobecně je ale první pomocí rychlé podání kyslíku. Podle známých studií je prokázáno, že tachypnoi zmírňuje pravidelné užívání analgetik. U zánětlivých procesů se podávají antibiotika, astma vyžaduje kortikosteroidy a některé zdravotní stavy (jako embolie a podobně) si v těch nejvážnějších případech mohou vyžádat dokonce i chirurgickou léčbu.  U častých hysterických stavů pomůže psychoterapie.

Prevence tachypnoe

Věděli jste, že je možno v některých případech tachypnoe předejít? Jde obvykle o astma, kdy můžeme stavy korigovat léky anebo režimovými opatřeními. Jde například o vynechání saun, vyvarování se rychlých přechodů z tepla do zimy a naopak a podobně. Zde je pak důležité i relaxovat a nepřehánět to s velkou fyzickou námahou.

 

 

 

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *