Warfarin je lék, který vám předepíše lékař po tom, když vám zjistí větší srážlivost krve či jestliže proděláte trombózu anebo plicní embolii. Po obvyklé počáteční injekční podobě podávání antikoagulanc, se postupně přechází na tabletkovou formu. Tato léčba se postupně nastavuje a dle opakovaných kontrol srážlivosti krve dále upravuje. Takováto léčba pak následně pokračuje obvykle po dobu 6 – 12 měsíců. Nicméně některé stavy vyžadují, aby léčba s Warfarinem byla již doživotní.

Věděli jste ale, že warfarin se původně užíval jako jed na hubení hlodavců?

Jak působí Warfarin

Warfarin je lék, který vám může zachránit život, ale neobejde se to bez určitých pravidel, diety a rizik. Každý nový lék je nutno probrat s lékařem, který by měl vědět, že jste warfarizováni. Pozor, a to nejen léky na recept, ale hlavně ty volně prodejné. V těhotenství se warfarin nesmí užívat.

Warfarin snižuje schopnost organismu tvořit krevní sraženiny, a to tak, že blokují tvorbu koagulačních faktorů, které jsou závislé na vitamínu K, jenž je rovněž důležitý pro tvorbu koagulačních faktorů v rámci prevence krvácení.  Nikdy si sami nezvyšujte, ani nesnižujte dávku. Pravidelně choďte na krevní testy.

Warfarin vedlejší účinky

Hlavní komplikací užívání Warfarinu je nadměrné krvácení anebo naopak stále vysoká srážlivost krve (při nedostatečném dávkování). Nadměrné krvácení se může projevit doslova kdekoliv. Může se jednat o zvýšený sklon k modřinám, až k těm nejzávažnějším formám, čili mozkovému krvácení, masivnímu krvácení po celkem banálním zranění a podobně. Je proto důležité, pokud se vám objeví větší frekvence modřin, neváhat a o této skutečnosti informovat lékaře. Ten provede na tomto základě kontrolní odběr krve na srážlivost a dle potřeby upraví dávkování léku. Při užívání Warfarinu si všímejte i méně nápadných a podezřelých příznaků, jako krvácení z dásní, krev v moči, krvavá nebo tmavá stolice, krvácení z nosu nebo zvracení krve. Pozor na bolest hlavy, jež může být příznakem nitrolebečního krvácení.

Operace, ale i zubaři

S warfarinem není ni tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Nejenže o jeho užívání by měl být každý lékař obeznámen, před zákrokem, i tím zubním bude nejspíše nutné s jeho užíváním na nějakou dobu přestat.

Warfarin v těhotenství

V rámci plánovaného těhotenství je tato kombinace zcela nevhodná, pakliže k tomu přeci jen dojde, okamžitě o tom informujte lékaře a zvažte všechna rizika.

Vzájemné působení Warfarinu a jiných léků

Při užívání Warfarinu si vždy dejte pozor na kombinace volně prodejných léků. Dříve než si je koupíte a začnete je užívat, raději se poraďte se svým lékařem. Mnoho léků totiž účinek warfarinu různým způsobem ovlivňuje. 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *