Angiografie je název pro vyšetření cév s užitím kontrastní látky. Užití kontrastu je zapotřebí k tomu, aby odborníci mohli vidět cévy, jež za běžných okolností nejsou viditelné, a to ani s užitím rtg.

Díky užití kontrastní látky však lékaři získají přesný a podrobný obrázek toho, kudy a jakým způsobem krev v cévách protéká.Lékař tak může poměrně snadno prohlédnout stav vašich cév v mozku, končetinách a v dalších orgánech, kde způsobuje vaše onemocnění problémy.  Angiografie hraje v angiologické diagnostice a léčbě onemocnění tepen velmi důležitou roli. 

Typy angiografií

Angiografie je souhrnné označení pro vyšetření cév, ale ve skutečnosti známe i názvy jako koronarografie (vyšetření koronárních tepen), arteriografie (zobrazení tepen), flebografie (zobrazení žil), kavografie (zobrazení duté žíly) a portografie (zobrazení portálního žilního systému).

O angiografii

Vyšetření se provádí v nemocnici na radiodiagnostickém oddělení. Vyšetření provádí specialista – rentgenolog anebo invazivní radiolog. Vyšetření je možno provést i přímo na operačním sále s pomocí pojízdného přístroje.

Co na vyšetření?

Před vyšetřením se minimálně 3 hodiny nejí. Napít se však můžete i těsně před vyšetřením. Pakliže užíváte pravidelně nějaké léky, užijte je i v ten daný den. V případě alergie tento fakt nezapomeňte předem říct lékaři. Ženy musí upozornit i na své těhotenství, nebo možnost, že by byly těhotné.

Kdy na vyšetření

Lékař vám takovéto vyšetření doporučí tehdy, když vás trápí anebo je podezření na ischemickou chorobu dolních končetin, při podezření na cévní malformaci, aneurysma, žilně-tepenný zkrat, embolii a trombózu. Angiografie přitom může být diagnostická, ale i terapeutická.

Průběh výkonu

Výkon probíhá tak, že do vpichu a vstupu do cévního systému speciálním zavaděčem, nejčastěji v oblasti třísla (ale i jinde) se aplikuje kontrastní látka. Pacient u vyšetření leží a spolupracuje se zdravotníky. Místo vpichu se předem očistí, dezinfikuje a sterilně zakryje. Následně se místo znecitliví „opíchá“ lokálními anestetiky. Při aplikaci kontrastní látky pacient cítí postupně rozlévající se teplo v těle, což je normální. Po vyšetření je zavaděč vytáhnut a místo se musí manuálně zatlačit, aby nekrvácelo. Nakonec se provede tlaková bandáž. Po vyšetření je nutné, aby pacient byl v klidu vleže s bandáží pískem minimálně 5 hodin, a dále je zapotřebí být v klidu na lůžku 24 hodin.

Možné komplikace

Angiografie je dnes považováno za celkem běžné vyšetření s minimem rizik, avšak existují, a proto je i zmíníme. Riziko větších komplikací je však ani ne 1%. Nejčastěji se jedná o krvácení různého rozsahu a závažnosti v místě vpichu, zkrat mezi stehenní tepnou a žilou, trombóza stehenní tepny anebo žíly, vmetení krevní sraženiny do periferie končetiny, alergická reakce na kontrastní látku, komplikace specifické pro daný druh výkonu, poškození ledvin.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *