Bolest na hrudi patří vedle dušnosti k častým subjektivně vnímaným potížím, které trápí lidstvo na celém světě. Bolest na hrudi je vnímaná jako tlak nebo sevření, který vychází z hrudní stěny anebo z nitra hrudníku. Bolest na hrudi vzniká drážděním nervových zakončení. Za touto bolestí může stát celá řada příčin, které nemusí být nikterak závažné, ale také mohou ohrozit i váš život. Proto si pamatujte, že jestliže se náhle objeví bolest na hrudi bez zcela zjevné příčiny a trvá déle než pět minut, je vhodné zavolat rychlou záchrannou službu.
Příčiny vzniku bolesti na hrudi
Za příčinou bolesti na hrudi mohou být méně významné potíže, ale také i takové, jež jej mohou ohrozit na životě. Bolest na hrudi ponejvíce způsobují orgány ukryté v hrudním koši, tedy srdce a plíce, ale vedle toho to může být i páteř, trávicí systém, nervy a svalstvo. Mezi typické příčiny bolesti na hrudi patří například o ateroskleróza, angina pectoris, infarkt myokardu, zánět osrdečníku (perikarditida), lupus erythematosus, revmatická horečka, nádorová onemocnění, zánět pohrudnice (pleuritida), zánět srdečního svalu (myokarditida), pálení žáhy, reflux, plicní embolie, záněty dýchacích cest (urputný kašel, zánět průdušek, zápal plic), bolesti vyvolané páteří, pneumotorax (stav, kdy se do pohrudniční dutiny dostane vzduch), disekce aorty (roztržení hrudní aorty), pásový opar, přenesená bolest z břicha, vysoký krevní tlak, porucha pohyblivosti jícnu, srdeční arytmie, brániční a hiátová kýla, plicní hypertenze, srdeční selhání, zúžení nebo nedomykání srdečních chlopní, aneuryzma, selhání ledvin a také i lupus erythematodes.
Příznaky a projevy bolesti na hrudi
Postižený bolest na hrudi obvykle popisuje jako svíravou anebo tlakovou, ale kromě toho může být i bodavá, tupá, ostrá, řezavá a vystřelující do různých míst. Mnohdy je možné přesně ukázat, odkud přichází. Bolest na hrudi často doprovází i nepravidelný srdeční rytmus, mdloby, dušnost a pocení.
Bolest na hrudi může být různá a pro postiženého – pro diagnostiku a léčbu je i dobré, když už se bolest opakovala a on ji tak může někam zařadit (jako třeba žlučníkový záchvat, astmatický záchvat apod.). Ne vždy je to však reálné. Bolesti na hrudi jsou různorodé a některé člověka přímo ohrožují na životě, a proto je nutné nezbytně je řešit (plicní embolie, infarkt myokardu a další).
Pro stanovení diagnózy je důležité…
Pro stanovení diagnózy je potřeba položit hned několik klíčových otázek – kde to bolí, kam se bolest šíří, jaká je bolest, jak dlouho bolest trvá, je bolest závislá na nějaké fyzické námaze anebo aktivitě, co bolest vyvolává (jaké mechanismy ji spouštějí), co bolest zmírňuje a jaké vedlejší příznaky bolest na hrudi doprovází. Důležitými aspekty je i vědomí, jaké léky nemocný užívá, kolik mu je, jaká je rodinná anamnéza, jakými chronickými chorobami trpí. Pro správnou diagnostiku je důležité provést i další vyšetření, jako změření krevního tlaku, EKG, provést rtg. plic, vzít cílený odběr krve na to, co máme podezření.
Co jsou doprovodné příznaky?
Kašel, nepohodlí, strach, úzkost, neklid, slabost, zpocení, dušnost, pocit na zvracení, hubnutí, nepravidelná srdeční akce, nutkání ke kašli, pálení žáhy, pocit plnosti a omezení pohybu.
Další články z rubriky
- Horečka
- Cyanóza
- Hypotenze
- Tachykardie
- Tachypnoe
- Synkopa
- Vykašlávání krve, hemoptýza
- Kašel
- Bolest na hrudi
- Dušnost
- Další články z rubriky 'Příznaky' »
Dobry den mnela sem dráždivé až dávivý kašel ,a dvakrát až třikrát do týdne ostré bolesti na hrudi.Lecim se s tlakem a aritmiji a stihnout zlatou.Predem dekuji za odpoved