EKG záznam dnes představuje jedno ze základních vyšetření, jaké známe. Pod zkratkou EKG se oficiálně skrývá – elektrokardiograf nebo také elektrokardiogram. Vyšetření se zaměřuje na provedení záznamu elektrické srdeční aktivity.
EKG se přitom neprovádí pouze v rámci nějakého podezření na zdravotní problém, ale zcela běžně se provádí i v rámci klasického preventivního vyšetření.
O EKG
Na záznamu Elektrokardiogamu pak odborník vidí nejen srdeční akci, ale i srdeční rytmus, srdeční frekvenci, P vlnu, PQ interval, QRS komplex, ST úsek, T vlnu, QT interval a elektrickou srdeční osu.
P vlna
Předchází QRS komplex a pro laika představuje ten malý kopeček před ostrou špicí v záznamu. Pakliže je P vlna nějak deformovaná, nebo se vůbec nevyskytuje, nevěstí to nic dobrého. Může se jednat například o Flutter anebo fibrilaci síní.
PQ interval
Tento interval odpovídá rychlosti provedení systoly síní a zdržení vzruchu AV uzlu. Když je prodloužený tak se jedná o blok AV uzlu, u zkrácených zase dochází k tzv. preexcitačnímu syndromu.
QRS komplex
QRS komplex se týká na EKG záznamu oné špice. Q začíná za P vlnou, R je vrchol a S je nejnižší bod. Odborníci sledují dobu trvání, přítomnost a trvání Q kmitu, a pak si taky všímají tzv. Sokolových indexů.
ST úsek
S by mělo být nejníže, a pak následuje T uvolněný úsek, který navazuje na další T vlnu. ST úsek se sleduje na všech svodech EKG.
T vlna
T vlna reprezentuje repolarizaci komorového myokardu. Laicky řečeno je T vlna větší zaoblený kopeček za komplexem QRS (onou ostrou špicí). Všechny odchylky jsou znakem nějaké abnormality. Tak třeba vysoká zaostřená T vlna je zcela jasným symbolem pro akutní infarkt.
Q T úsek
Lékaři často měří i vzdálenost mezi QT (koncem vlny T). Normálně totiž délka depolarizace a repolarizace komorové svaloviny proběhne mezi 0,25 – 0,50 sekund. Jinak se často jedná o chybu v provedení vyšetření anebo hodnocení EKG. Pozor však, někdy se tu objeví i komorová fibrilace (tehdy, když se QT prodlužuje). Objevují se zde i negativní účinky některých léků, arytmie a torzády.
Elektrická srdeční osa
Tato křivka napoví lékaři, zda nedošlo k poškození myokardu.
Kromě toho všeho se z EKG záznamu dá vyčíst rychlost srdeční akce (čili tachykardie nebo bradykardie). Vidět zde jsou i extrasystoly. Cože jsou? Extrasystoly představují předčasně vzniklý vzruch vzniklý kdekoliv v myokardu. Na EKG se pak zobrazí jako ostré špice vedle normálního rytmu. Tyto QRS komplexy, které jsou tu navíc, se přitom mohou objevit jak ojediněle, tak i v shlucích. Extrasystoly mají mezi sebou menší vzdálenost, můžou míz i abnormální tvar a působí zjevně tak, jako že sem nepatří. Podle svého umístění se dělí na:
- Supraventrikulární extrasystoly – sinusové, síňové, junkční
- Komorové extrasystoly.
Sinusové extrasystoly nejsou nikterak zneklidňující. Je tu normální P vlna i QRS komplex.
Síňová extrasystola má změněnou P vlnu, QRS komplex je normální.
Junkční extrasystola se projevuje vynecháním P vlny, QRS komplex je normální.
Komorové extrasystoly vznikají v komoře a jsou velmi nebezpečné. Jsou de facto jasným příznakem příchozí zástavy, obzvlášť když jich je víc za sebou.
Z EKG záznamu je možno přečíst mnohem více, ale toto je takový základ, v němž se může zorientovat i naprostý laik.