Horečka není spojena pouze s infekcí organizmu, ale představuje jeho obrannou reakci. Když je něco v nepořádku horečka nás varuje, a také je to projev organizmu, který jde do boje. Za horečku je u člověka považována teplota nad 38 stupňů Celsia, přičemž se za horečku nepovažuje horečka z přehřátí. Horečka by se měla začít snižovat teprve, až přesáhne určitou výši a tou je teplota 38,5 stupňů Celsia. K horečce je proto nutné přistupovat ne jako k nemoci, ale jako k příznaku.

Nutno však říct, že odborníci se dodnes přou, jaká výše teploty je už negativní, zda 38,5 nebo až 39 stupňů Celsia. Teplota 41 °C více představuje rozvíjející se septický šok, který je spojen s vysokým stupněm rizika.

Příčiny vzniku horečky

Horečka vzniká nejčastěji jako následek virové nebo bakteriální infekce. Kromě toho však horečka může vzniknout z jiných důvodů. Jde například o reakci na očkování, alergickou reakci, dehydrataci, přepracování, poruchu látkové výměny, poruchy žláz s vnitřní sekrecí, poruchy obranyschopnosti organizmu, úrazy, krvácení, zhmoždění tkání, extrémní fyzickou zátěž, bodnutí hmyzem, otravu, rakovinové bujení, plicní embolii a jiné…

Proces vzniku horečky

V průběhu horečky dochází k tomu, že buňky imunitního systému po rozpoznání nepřátelského agens uvolní bílkoviny, které pak následně zprostředkují informace do hypothalamu (v mozku), jež dá příkaz zvýšit tělesnou teplotu.

Fáze horečky

1)      Fáze, kdy se teplota ještě nemění.

2)      V další fázi teplota graduje. Nemocný má pocit chladu. Organismus se snaží zabránit úniku tepla, člověk má zimnici, třepe se, má studenou bledou kůži, přestává se potit.

3)      Horečka dosáhne maximálního vrcholu. V té době je kůže horká, červená a suchá, pulz se navyšuje o 8 – 10 tepů každé zvýšení teploty o 1 °C.

4)      Konečně úleva, dochází k pádu teploty, zčervenání, odstraňování tepla z organismu. V té době dochází k pocení, kůže je teplá, červená a vlhká. Pacient má žízeň, může být dehydratován a tlak mu klesá dolů.

Diagnostika

Kromě měření teploty, vytvoření anamnézy a vytvoření fyzikálního vyšetření, se odebírá krev na krevní obraz + diferenciál, CRP, sedimentace, provádí se odběry na ABR, jaterní cesty, hemokultury, antinukleární protilátky, revmatoidní faktor, vyšetření komplementu C3, C4, CH50. Dále se vyšetřuje moč, provede se kultivace, vyšetřuje se stolice, provádí se výtěr krku, otoskopie, rtg. plic, cytologie a kultivace likvoru, HIV a EBV.

Léčba horečky

I pro horečku platí zásada, že je u horečky nejprve nutné řešit příčina. Řešení horečky však také spočívá v dostatečné hydrataci, dodávání antypyretik – paracetamol, ibuprofen, anopyrin (dodržujte to, co je napsáno v příbalovém letáku), infuze přes led, studený zábal, sprchování vlažnou vodou, ledové kostky do třísel. Nutné je také dodržovat klidový režim, vyhnout se změnám teplot, průvanu, jíst více česneku, betakarotenu a vitamínu C. Naopak se vyhněte zinku, železu a příliš tuhým potravinám.

K doktorovi s horečkou jděte vždy ihned, když…

  • Jestliže se vám špatně dýchá, chrčíte, pískáte, bolí vás na hrudi a máte namodralou kůži
  • Chodíte často močit nebo v moči máte krev
  • Trápí vás bolest soustředěná do jednoho místa v břišní krajině
  • Máte prudké bolesti hlavy nebo zvracíte
  • Zlobí vás prudký vodnatý průjem déle než 24 hodin
  • Objevila se u vás vyrážka anebo otoky uzlin

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *