Hypotenze, nebo také nízký krevní tlak, se vyznačuje poklesem tlaku z normálních hodnot 120/90), pod 100/80 torrů. Tlak může klesnout náhle, jako reakce na nějaký aktuální děj, nebo může být nížený dlouhodobě, jako následek poruchy regulačních mechanismů zodpovědných za řízení krevního tlaku.

Tyto mechanismy ovládají periferní nervy, takže když jsou poškozeny, mohou způsobit hypotenzi. Za poškozením periferních nervů může třeba cukrovka, nedostatek vitamínů anebo nadbytečná konzumace alkoholu.

Co se děje když …

Když poklesne hladina krevního tlaku, dojde ke snížení prokrvení mozku, objevují se proto závratě, mžitky před očima až poruchy vědomí. V případě, že nízký tlak přetrvává delší dobu, může tak nakonec dojít i poškození funkce některých orgánů (ledvin, srdce a dalších). Ve vážných případech může dojít dokonce i k úmrtí.

Příznaky hypotenze

Nízký krevní tlak obvykle doprovází únava, vyčerpanost, spavost, bolest hlavy, bledost, kruhy pod očima, zimomřivost, studené končetiny, zhoršené soustředění a pomalé reakce. Zapomenout také nesmíme na točení hlavy, pocity na omdlení, mžitky před očima, zatmění, studený pot na čele, celková nevolnost, kolaps, krátkodobé bezvědomí. To všechno však už jsou vážné příznaky.

Příčiny vzniku hypotenze

Příčina může být i zcela nejasná.  Jistý vliv mají hormony, nedostatek vzduchu, výška, nerovnováha v nervovém systému, rychlé vstávání, kdy krev zůstane v dolních končetinách. Příčiny však také mohou být kardiovaskulární, neurologické, nefrotické, endokrinní a podobně. Za nízkým tlakem může být i dehydratace nebo masivní krvácení. Nízký krevní tlak se může objevit i u infekce i anafylaktického šoku.

Rizikové faktory pro vznik hypotenze

  • Některá onemocnění (cukrovka, roztroušená skleróza, snížená funkce štítné žlázy, nádory mozku, Parkinson).
  • Vliv může mít i nadužívání léků
  • Vrozené sklony
  • Traumata (popáleniny atd.)

Léčba nízkého tlaku

Základem jsou režimová opatření, do nichž patří – pomalé vstávání z lehu, leh ve zvýšené poloze pod hlavou. Při velké hypotenzi je vhodné lehnout si na zem a zvednout nohy do výšky. Doplňte dostatek tekutin. Pakliže člověk padne do bezvědomí, sleduje se srdeční tep a při zástavě srdeční akce a dechu, se ihned zahajuje resuscitace. Lékaři také mohou podávat i léky na zvýšení krevního tlaku.

Co ještě může pomoci?

Lékořice, vitamín C, sůl, černý čaj, dostatek tekutin, kofeinové nápoje, víno, pravidelný sport a ranní rozcvička.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *