Krevní sraženina je v dnešní době větší problém, než by se zdálo, bohužel o závažnosti ví jen málokdo. Krevní sraženiny totiž zabíjí. Výsledkem tvorby krevních sraženin jsou totiž hluboké žilní trombózy, embolie různých orgánů (plic, srdce, mozku, ledvin), které dokáží člověka zabít během několika minut. Nechceme strašit, ale vskutku je zapotřebí nebrat riziko a výskyt krevních sraženin lehkovážně.
Jak vzniká krevní sraženina
Abychom mohli mluvit o riziku a nebezpečí, měli bychom začít pěkně od začátku, a to tam, kde je krevní sraženina ještě žádoucí. Srážení krve, čili hemokoagulace je totiž za jistých okolností fyziologickým a žádoucím procesem. Je to tehdy, kdy se po proběhnutí enzymatických reakcí stane z krve nerozpustný gel, který zastaví krvácení u nějaké rány, třeba u odřeného kolene. Principem srážení krve je tvorba nerozpustné sítě tvořené fibrinem, který chytá červené krvinky a destičky. Ve výsledku tímto procesem vzniká krevní sraženina, která ucpe defekt cévy a zamezí krvácení. Bezvadné, když se tomu stane na správném místě. Kdyby k tomu při zranění nedošlo, mohlo by dojít k ohrožení života. Při ztrátě krve nad 750 ml dochází již k trvalým škodám a člověk bez transfúze upadá do šoku a umírá. Jenomže pozor, i když ke srážení dojde tam, kde má, i to má svá rizika.
Krevní sraženina neohrožuje pouze „staré“
Měli byste vědět, že riziko krevních sraženin se netýká pouze lidí ve věku a není pouze strašákem těch, co trpí onemocněním srdce. Krevní sraženina může de facto ohrozit každého, protože riziko jejího uvolnění je i v rámci úrazů a pooperačních stavů. Například po výronech a vnitřních krváceních se totiž může takováto krevní sraženina uvolnit a dostat se kamkoliv jinam do těla, kde uvízne a může to pak mít i fatální následky. Také byste měli vědět, že vzniku krevních sraženin prospívá skutečnost, kdy se člověk po operaci nemůže (nebo není schopen) hýbat. Za normálních okolností totiž svaly dolních končetin svým pohybem přispívají k tomu, aby žilní krev odtékala rychleji. I proto je zapotřebí se po operacích co nejrychleji se vzchopit a rozchodit se.
Ateroskleróza významný rizikový faktor
Tvorba sraženin je velmi mohutně svázána i s onemocněním, jež známe jako ateroskleróza. Tato choroba organismus zatěžuje nedostatečným přívodem živin a kyslíku do daných tkání. Tromby pak vznikají již v cévách samotných uvedených orgánů anebo u srdce, odkud vycestují do těla.
Krevní sraženina a těhotenství
Krevní sraženiny mohou svým způsobem vzniknout doopravdy kdykoliv, a proto se mohou objevit i v průběhu těhotenství, v průběhu porodu anebo po porodu (v době šestinedělí). Naštěstí toto riziko je poměrně vzácné, objevuje se jen u dvou žen z 1000. I přesto si však dávejte pozor na bolest, zarudnutí a otok pouze jedné ze svých nohou, bolesti zhoršující se při ohýbání nohy v koleně anebo při chůzi, teplejší kůže a větších žil na noze než obvykle. K lékaři byste měly pospíšit i tehdy, když se vám začne špatně dýchat, zůstanete jakoby bez dechu, cítíte bolest na hrudi, zhoršující se při nádechu, začnete vykašlávat krev.