Plicní embolie je závažný zdravotní problém, který vyžaduje co nejrychlejší řešení, protože vás jinak může i ohrozit na životě. Ptáte se, jak však embolii plic poznat?
Plicní embolie má hned několik společných objektivních faktorů, které můžete vypozorovat pouhým okem.
Nejčastější příznaky plicní embolie
Mezi ty nejtypičtější projevy embolie je náhle vzniklá dušnost spojená se zrychlenou srdeční frekvencí a promodráním. Stav doprovází i bolest na hrudi, jež je ostrá, řezavá a nemocný může přesně definovat i odkud přichází (ale taky vůbec nemusí být), pocení, křeče, synkopy a kašel. Embolii doprovází také úzkost, stres, obavy o život, vyšší náplň krčních žil a třeba také i horečka nad 38,5 stupňů Celsia. Někdy mohou příznaky mást a mohou budit dojem, že se jedná o infarkt myokardu. Není neobvyklé, že choroba nepropukne zas až tak zprudka. Příznaky být de facto vůbec nemusí být, až se náhle objeví selhávání srdce. V případě velké embolie se může objevit i kolaps, náhlá ztráta vědomí, které může vyústit i v náhlé úmrtí. Pozor, až 15% všech náhlých úmrtí způsobuje právě embolie.
Nutno však také říct, že příznaky u embolie mohou vypadat velmi rozličně. To, jak se embolie projeví, přitom významně ovlivňuje i velikost plicního uzávěru, vznik plicního infarktu a stav funkce srdce a dýchacího ústrojí před příhodou. Plicní embolie se často rozvíjí náhle během několika minut. Příznaky trvají i několik dní, v závislosti na rozpadu krevní sraženiny a dalších faktorech. Obvykle však jejich intenzita každým dnem klesá.
Příznaky s pomocí medicíny
Po změření tlaku lékař zjistí, že je nízký, zároveň však centrální žilní tlak „naběhne“ (zvýší se), a to vlivem většího naplnění krčních žil. Na EKG, RTG plic a CT plic je nález. Důležité jsou i odběry krve na D-dimery a krevní plyny. Velmi přesná, ale zároveň i velmi drahá je magnetická rezonance. Pozitivní je i plicní angiografie a duplexní ultrazvukové vyšetření dolních končetin také není bez nálezu. Lékař pohmatem může nalézt příznaky hluboké žilní trombózy (otok dolní končetiny apod.). Přítomen může být i pleurální výpotek, šelest a oteklá játra.
Příznaky méně závažné plicní embolie
Méně závažná plicní embolie není tak výrazná jako mnohem závažnější embolie. Avšak i pro lehkou plicní embolii je typická dušnost, bolest na hrudníku, povšechná slabost, únava a bolest hlavy. Opakované mírnější plicní embolie mohou nakonec vyústit v plicní hypertenzi.
Pamatujte si, jestliže se u vás anebo někoho z okolí takovéto příznaky vyskytnou, neměli byste váhat a okamžitě volejte rychlou záchrannou službu. Dotyčný se nesmí hýbat! Pouze jej umístěte do polosedu, setrváte u něj do příjezdu sanitky. V případě ztráty vědomí dejte nemocného do stabilizační polohy a hlídejte vitální funkce. V případě zástavy bez prodlení proveďte dýchání z úst do úst nebo masáž srdce.