K ředění krve dochází hned z několika důvodů, jedním důvodem je léčba již vzniklých zdravotních komplikací a za druhé v rámci jejich předejití (tedy prevence).

 

K ředění krve se ponejvíce užívají protisrážlivé léky, které mají v současné době rozsáhlé využití, ale vedle nich existují i přírodní prostředky, které také ředění krve podporují.

 

Princip srážení krve

 

Srážení krve je za normálních okolností přirozený a zdravý proces, který zastavuje krvácení ran. Zástava krvácení začíná u cév jejich stažením, což usnadní průběh vlastního srážení krve. Zásadní roli při srážení krve však mají krevní destičky a koagulační faktory (speciální bílkoviny). Zdravé srážení krve je regulováno protichůdnými mechanismy, které působí protisrážlivě. Jde hlavně o látku plazmin. Protisrážlivé látky tak zabezpečují to, aby to krev se svým srážením nepřehnala.

 

Léky na ředění krve

 

Tyto léky působí protisrážlivě. Tlumí převážně funkci destiček a srážlivý proces. Užívají se i léky, které dokonce umí sraženinu i rozpustit. Dokáží to proto, že aktivují plazmin. Indikace tohoto léku je však přísná, protože může být i nebezpečná (jde o léčbu akutního infarktu, CMP a plicní embolie). V některých případech je možné užít hned několik typů antikoagulačních léků. Ředění krve je důležité i v případě hluboké žilní trombózy, implantace srdeční chlopně a i v rámci ischemické choroby srdeční a aterosklerózy.

 

Antitrombolitika

 

Léky tlumící shlukování krevních destiček, jako například kyselina acetylsalicylová (acylpyrin, anopyrin, aspirin), která patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, se doporučuje užívat 100 mg denně. Jde o lék sloužící jako prevence vzniku krevních sraženin u lidí s vysokým krevním tlakem a aterosklerózou. Tento typ léku, čili antitrombolitika jsou předepisována po srdečním infarktu, nemocným s fibrilacemi, ischemickou chorobou srdeční, ischemickou chorobou dolních končetin.

 

Antikoagulancia

 

Léky působící proti koagulačním faktorům, do této skupiny patří Warfarin a Heparin. Léčba Warfarinem obvykle přichází po Heparinu. Léčba Warfarinem je pomalejší. Pozor však na to, že warfarin narušuje normální funkci vitamínu K, který je nezbytný pro tvorbu účinných koagulačních faktorů. Účinek nastupuje s několikadenním zpožděním. U tohoto léku je zakazována konzumace zeleniny s vysokým obsahem K (kapusta, brokolice, rajčata), protože snižuje účinek léku. Pozor na riziko předávkování. Hladina warfarinu je nutné pravidelně kontrolovat.

 

Heparin patří k základním lékům, který blokuje srážlivý proces. Působí ale jiným procesem než warfarinem. Heparin se aplikuje v akutní fázi pouze injekčně a je schopno rozředit tepenné uzávěry. Nevýhodou je bolestivost při aplikaci a vznik modřin.

 

Účinnost nízkomolekulárních heparinů jsou spojeny s šetrnou aplikací a vysokou terapeutickou účinností. I tyto léky jsou podávány podkožně formou injekcí. Tyto injekce si může pacient aplikovat sám doma.

 

Nejmodernější léky jsou Pradaxa a Xarelto. Pradaxa se užívá v tabletkové formě a má podobný účinek jako Warfarin. Používá se v rámci prevence vzniku sraženin po operacích, a také proti vzniku krevních sraženin u fibrilace síní.  Xarelto pak funguje na principu blokování srážecího faktoru XA a i tento lék se bude užívat v rámci prevence po operacích.

 

U každého ředění krve je důležité pravidelně kontrolovat srážlivost krve. Léky se nastavují podle srážlivosti, tak aby byla optimální.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Vladimír says:

    Dobrý den. Je mi 70 roků. Již 11 roků na ředění krve užívám anopyrin. Při vyšetření žaludku mi lékař sdělil, že přítomnost vzklých vřídků zavinil anopyrin. Doporučil požádat kardiologa, který mi anopyrin předepsal, aby mi jej nahradil jiným lékem, který nebude žaludku škodit. Tento lékař mi sdělil,že se nahradit nedá a na dobu léčení žaludku mi jej vysadil. Je to 6 týdnů a pak budu zase anopyrin užívat. Rád bych se dozvěděl jestli opravdu anopyrin nelze nahradit. Pokud ano tak žádám o sdělení jeho názvu. Děkuji. S pozdravem Bc. Vladimír

  2. Mám dotaz, přišla jsem z nemocnice po zlomení začátku horní části holeně + pohmoždění kolena. První týden jsem si doma píchala clexane, poté jsem byla na LDN, kde mi 6 neděl píchali fraxiparin. Včera jsem byla propuštěna s receptem na anopyrin 100, jednu tabletu ráno. Přitom užíván nalačno euthyrox 100, pak lék na vys. krev. tlak, na cholesterol. Mohu užívat anopyrin 100 a kdy? Až po uvedených lécích?

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *