Tachykardie, čili zrychlená srdeční činnost, se může objevit i u zdravého člověka při nějaké fyzické zátěži. Patologická však je, pakliže překročí určitý limit, pokud se objeví i v klidu a jestliže se za ní skrývají i nějaké zdravotní problémy.
Co je tachykardie
Normální srdeční pulz se pohybuje mezi 50 až 90 údery za minutu. Tachykardie, čili rychlý pulz představuje vše nad 90 stahů srdce za minutu. Jde vůbec nejčastější typ arytmie vůbec a jednou za čas ji má každý. Sinusová tachykardie je za určitých okolností fyziologická, ale také je projevem různých chorob. Nutno říci, že některá onemocnění jsou i velmi vážná. Ke zrychlení srdeční frekvence dochází z důvodu, že srdce není schopno dostatečně zásobovat tělo okysličenou krví. To, jak rychle srdce bije, určuje tzv. sinoatriální uzel, jež elektrické vzruchy tvořící se ve speciálním shluku buněk rozvádí po celém srdci. Vedení těchto vzruchu zajišťuje tzv. převodní srdeční systém. Sinusový uzel pak dále ovlivňuje i srdeční frekvenci, nervový systém a některé hormony.
Příčina vzniku tachykardie
Impulz ke zrychlení přichází vždy ze srdce, a proto tachykardie vzniká jako následek poruchy tvorby vzruchu, kdy dochází ke zrychlené tvorbě vzruchu, tvorbě vzruchu mimo sinusový uzel anebo se jedná o tachykardii způsobenou poruchou nervových a hormonálních regulací. Moc odborné? Zkusím se to více přiblížit.
Všeobecně za zrychlený pulz může celá řada faktorů…
Zrychlená tvorba vzruchu
Když se stane, že sinusový uzel vytváří vzruchy příliš rychle, vzniká sinusová tachykardie. Srdce při ní bije pravidelně, jen rychle. K tomuto stavu může dojít i za normálních okolností. Způsobují to hormony, jako třeba adrenalin, který zrychlí pumpování krve do tělního oběhu. Tento stav se objevuje i u horečky, srdečního selhávání, šoku, krvácení a velké ztrátě tekutin (průjem, zvracení).
Tvorba sinu mimo uzel
Jestliže vzruch určující rychlost tepání srdce přichází z jiného místa, než mělo, nastává nebezpečný stav, jenž doprovází zrychlený a nepravidelný srdeční rytmus. Tento stav se objevuje u fibrilace síní, komorové tachykardie, anebo fibrilace komor.
Hormonální regulace
Když za tím stojí hormony je zle. Ví o tom lidé trpící onemocněním štítné žlázy.
Zjednodušeně tachykardie doprovází celou řadu chorob jako vysoký krevní tlak, nedostatečné krevní zásobení srdečního svalu v důsledku kornatění tepen (aterosklerózy), onemocnění srdeční chlopně, vrozené, zánětlivé a degenerativní vady srdce, anginu pectoris, embolii plic, astma, hypoxie (nedostatek kyslíku), srdečního selhání, onemocnění srdečního svalu, nádorová onemocnění nebo infekce. Dále za zrychlením může být i některá plicní onemocnění, užívání drog a alkoholu a také nadužívání kofeinových nápojů.
Příznaky tachykardie
Spolu se zrychleným pulzem nemocného trápí i dušnost, závrať, náhlá slabost, bolest hlavy, bušení srdce a mdloby.
Diagnostika Tachykardie
Sinusová tachykardie je obvykle objevena náhodně lékařem při preventivní prohlídce po natočení EKG. Když přijde nemocný se specifickými údaji k lékaři, ten nejprve vytvoří anamnézu a provede běžné fyzikální vyšetření. Pacient se pak pošle na echo srdce a dále se pak může provést i vyšetření HOLTREM.
Léčba tachykardie
Tak, jako u většiny jiných chorob základem léčby je léčba příčiny. V případě, že jej způsobuje porucha srdečního rytmu, řešením jsou antiarytmika. Pokud se nedaří, je na řadě kardioverze (elektrická náprava rytmu srdce). Jestli nepomůže ani to, je zde na čase implantovat kardioverter – defibrilátor, který funguje podobně a vždy včas. Jestliže tachykardii způsobuje onemocnění štítné žlázy, je nutno nasadit léky.
Prevence tachykardie
Základem jsou jistá režimová opatření. Základem je samozřejmě vyhýbání se stresovým situacím, omezení konzumace tučných pokrmů, pití alkoholu a kofeinových nápojů, a dále si dopřejte dostatek aktivního odpočinku a spánku. Prevencí je i pravidelná fyzická aktivita.